CANE CORSO EHK ITAALIA MASTIF

DSC9609-1024x694
Mia

Itaaliast pärit koera tõug Cane Corso kuulub keskmise kasvuga molosside hulka. Selle tüüpilise Itaalia koeratõu nimi oli tuntud ja populaarne juba keskajal. Cane tähendab itaalia keeles koera, tuletis ladinakeelsest sõnast canis. Sõna  corso  on tõenäoliselt pärit  lõunast ja otsene tähendus sellele oleks  jõulisus. Osade ajaloolaste arust  pärineb „corso“ hoopis Antiik- Kreekast  ja tähendab „hoovi“,  märkides sellega Cane Corso põhilist eesmärki olla õue valvuri eest. Luigi Gentili on oma raamatus „Meie koerad“ toetanud seisukohta, et Ladina terminid cohors ja Chors vastavad sõnadele „hoov“ ja „valvur“, et anda edasi tähendust hoovikoer ja õuevalvur, kuna ka ladina keeles sõna cohors tähendab kaitsja, taluvalvur.

Itaalia mastifit tunnustati kui eraldiseisvat koeratõugu Itaalia Kennelliidu poolt  lõpuks aastal 1992 ning kuulutati ametlikult FCI poolt Itaalia levinuimaks koeratõuks aastal 1994.

Cane Corso kohta võib öelda, et see on üks kõige multifunktsionaalsematest tõugudest maailmas. Ei ole olemas ala, mil ei oleks ta teostust leidnud – vara ja perekonna valvur, jahikoer suurte ulukite küttimisel, karjaajaja ning muidugi ka seltskondlik kaaslane.  Ta on jõuline ja liikuv, samuti väga tähelepanelik, mis teeb temast suurepärase valvuri. Tänu vastupidavusele ja kiirele õpivõimele, on nad tänaseni Itaalias kasutusel ka kui politsei – ja jäljekoerad.

Cane Corso peab olema hästi treenitud ja on vajadusel agressiivne, kaitstes seeläbi lähenevate ohtude eest. Nad keskmiselt suured, tugeva luustikuga ning võimsa muskulatuuriga kuid elegantsed ja hästi liikuvad.

Nende kere pikkus ületab turja kõrguse. Kael on tugev ja pikkuselt peaga võrdne. Üks väga olulistest parameetritest on, et ideaalsel Itaalia mastifil võib pea pikkus olla vaid kuni 36% turja kõrgusest. Turja kõrgus on emastel  mastifitel 60-64cm ning isastel 64-68cm. Tolereeritav on kuni kahe sentimeetrine kõikumine mõlemas suunas. Liikudes on oluline, et seljajoon jääks küljelt vaadates sirgeks, vastasel juhul on see suur defekt. Rind on  kolmemõõtmeliselt hästi arenenud, ulatub küünarliigeseni. Saba on suhteliselt  kõrge asetusega kuid mitte rõngas ning sabajuur on väga jäme. Koera karv on läikiv, väga tihe ja õhukese aluskarvaga.

Nad on väga uhke hoiakuga  ja  intelligentsed, vajadusel ka väga agressiivsed (enamasti siiski vaid ebameeldivate võõraste suhtes ning ohuolukorras) ning võimelised välja näitama jõudu, raevu ning vastupidavust.

Cane Corso standard 2015